Prax v LKW Walter

img_0448Po pohovore, ktorý sa konal 14. mája 2013 na Obchodnej akadémii v Žiline, som bola vybraná na dvojtýždňovú prax do rakúskej firmy LKW Walter. Veľmi som sa tešila, že môžem zažiť niečo nové. Do Rakúska som odchádzala už v nedeľu 27.11. 2013 nielen plná očakávania, ale tiež  s úzkosťou na srdiečku, čo mi prinesú nasledujúce dva týždne. Ubytovaná som bola v hoteli,v jednej izbe s dievčaťom z Obchodnej akadémie z Dolného Kubína, ktorá taktiež  praxovala v LKW Walter ako ja. Naša izba bola jednoduchá s jednou miestnosťou, s dvoma posteľami, malou chodbou a kúpeľňou. V hoteli sme mali zabezpečené raňajky, formou bufetu. Hotel mal dobrú polohu, pretože na zastávku, odkiaľ nás každé ráno odvážal autobus do LKW, sme mali len 5 min. a ani metro nebolo ďaleko. Autobus nás do firmy vozil zadarmo. Metro bolo dosť drahé, týždenný lístok stál síce 15 eur, ale využili sme ho naplno.

V pondelok ráno sa začal „môj prvý pracovný“deň v LKW Walter. Hneď po príchode sme obdržali čipové kartičky, na ktoré sa zaznamenával nielen náš príchod a odchod z práce, ale taktiež  sme si objednávali obed na nasledujúci deň. Vo firme nás privítal pán Gas a odviedol na naše oddelenia. Ja som bola začlenená na oddelenie  – nemecko-rakúske. Dohľad nado mnou vykonávala účtovníčka pre uvedené oddelenie. Hneď mi predstavila ľudí, s ktorými som neskôr spolupracovala. „Zasvätila“ ma do svojej práce, s ktorou som jej celé dva týždne pomáhala. Mojou úlohou bolo zaevidovanie došlých faktúr do systému a s nimi súvisiaca kontrola dokladov.

Vďaka praxi v treťom a štvrtom  ročníku som mala možnosť porovnať prístup zamestnávateľov na Slovensku a v Rakúsku voči nám – študentom stredných škôl. Na základe týchto mojich skúseností môžem konštatovať, že v Rakúsku som sa oboznámila s činnosťou podniku, systémom práce, pracovným kolektívom v oveľa širšej miere  ako u nás.

Cez víkend sme mali čas pre seba a tak sme spoznali aj „kúsok“ z Viedne. Navštívili sme napríklad vianočné trhy pred radnicou, Prater, Schönbrunn. Prešli  sme si známu obchodnú ulicu Mariahilferstrasse a mnoho ďalších zaujímavých miest Viedne.

Dva týždne praxe, ktoré som strávila vo firme LKW Walter, boli pre mňa obrovskou skúsenosťou a som vďačná, že si vybrali práve mňa. Odporúčam Vám, ak ste odhodlaní vyskúšať ponúkanú možnosť, smelo do toho :D.

Katka Pallová, IV. C