Domov KONTAKTY

Dva týždne v rakúskej firme

Moja prax v rakúskej firme LKW sa v podstate začala už počas exkurzie v apríli 2014. Sprevádzal nás pán Martin Gass, personálny manažér firmy. Mal veľmi peknú nemčinu. Vôbec som nemal problém mu rozumieť. Pustili nám krátke video, v ktorom sme sa dozvedeli základné informácie o firme, a potom nás rozdelili do skupiniek a poslali na jednotlivé oddelenia, aby sme videli ako to tam funguje. Okamžite ma to oslovilo.

V autobuse nám pani profesorky povedali o možnosti praxe v tejto firme. Bez váhania som si povedal, že to vyskúšam. Odrádzal ma len prijímací pohovor, ktorým sme museli prejsť, pretože mal byť v nemčine. No povedal som si, kto nič nevyskúša, nič nezíska. Poriadne som sa na pohovor pripravil. V deň pohovoru som bol dosť nervózny, no prešlo to rýchlejšie ako som čakal. Po týždni dostali spolužiaci e-mail, že ich neprijali. No ja stále nič. Bol som z toho trochu nervózny. Nakoniec však prišiel mail aj mne. Vybrali si ma. Bol to neskutočný pocit. Cez e-maily sme vybavili potrebné veci, podpísal som zmluvu a už len čakal na 1.december.

V deň odchodu som bol plný očakávaní. A prax moje očakávania splnila. Bol som na oddelení, ktoré malo na starosti import a export z Česka a Slovenska do Veľkej Británie a Írska. Komunikoval som najmä po slovensky a anglicky, samozrejme po nemecky a dokonca aj po poľsky. Veľa som telefonoval, čo mi pomohlo zlepšiť si komunikačné zručnosti. Spoznal som nových ľudí, všetci boli veľmi príjemní. Naučil som sa pracovať aj vo firemnom programe, ktorý bol trochu zložitejší. No aspoň som  mal príležitosť niečo sa naučiť, rozšíriť si obzory.

Prax vo firme mi dala veľa, práca sa mi veľmi páčila a domov sa mi vracalo ťažko. Ak bude možnosť, rád by som sa do firmy ešte vrátil, no tento raz  už na trvalý pracovný pomer. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale prax vo firme LKW – Walter odporúčam všetkým. Je to naozaj skvelá skúsenosť do budúcnosti.

Filip Guffa  IV.C

IMG_1021 IMG_1018 IMG_1025 IMG_1028