Domov KONTAKTY

Pamäť ľudstva

Verný priateľ účtovníkov, lekárov aj policajtov. O čom /kom je reč? No predsa o písacom stroji, ktorý minulý rok oslávil svojich 300 rokov. Medzi najrozšírenejšie stroje patrili nablýskaný americký Remington alebo nemecký Continental.

6. októbra sa žiaci dvoch tried (triedy I. A a I. C) pod vedením Ing. Ľ. Jamborovej a Ing. L. Synákovej vybrali do Košíc. Spolu sme navštívili Slovenské technické múzeum, konkrétne expozíciu vývoja písacích strojov. Zostrojením prvých písacích strojov chceli vynálezci zmierniť osud slepcov.

V expozícii sme videli najznámejšie systémy písacích strojov. Taktiež sme sa dozvedeli a získali prehľad aj o písme, jeho význame, spôsobe zmechanizovania. Expozícia je členená do 15 tematických celkov. Unikátnym strojom je práve Remington, ktorý pochádza z obdobia r. 1870 – 1873, keď ešte nebol známy pod zn. Remington, ale sa pravdepodobne označoval ako Sholes-Glidden, podľa svojich prvých vynálezcov.

Patríte i Vy medzi fajnšmekrov, ktorí stále radi píšu na týchto strojoch alebo túžite osobne vlastniť takýto retro stroj?

V rámci exkurzie sme navštívili i Spišský hrad a spišský salaš. Nejeden účastník exkurzie sa vyjadril: „Tak sem sa určite ešte raz vrátim“.

Kúsok z expozície si môžete prelistovať v nasledujúcej fotogalérii.

Ing. L. Synáková