tabletova-ucebna 2% dane

Vážení rodičia a priatelia školy,

pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole
darovaním 2% z dane. Viac informácií nájdete v článku 2% z dane.

Holandsko v kocke

Na spoločné dobrodružstvo sme sa vydali  25. 03. a  29. 03. 2018 sme šťastne, všetci bez ujmy na zdraví, pricestovali domov. Naše kroky smerovali do Holandska pod vedením našich p. profesoriek Mošatovej, Hubenej a Kulichovej. Cez hranice Česka a Nemecka  sme cestu statočne prežili a nikto z nás neutrpel žiadne zranenia zo špeciálnych polôh pod sedadlami autobusu, s nohami vyloženými na „plafóne“ alebo schúlení do klbka na sedačkách.

Po dlhej noci sme dorazili do našej prvej zastávky Keukenhof.  Je známy ako „Záhrada Európy“ a je to najväčší kvetinový park v Holandsku a zároveň aj v Európe. V parku sme obdivovali krásne kvety najrôznejšieho druhu. Na záver sme si mohli zakúpiť cibuľky tulipánov do vlastnej záhradky. Potom sme pokračovali do mestečka Zaanse Schans, ktoré je preslávené skanzenom holandskej architektúry zelenobielych domov s typickými veternými mlynmi a remeselníckymi dielňami. Našu púť sme zakončili príchodom na ubytovanie. Niektorí, odvážnejší,  v neďalekom McDonalde na „bio-racio vyváženej strave“.

Druhý deň sme navštívili Volendam. Videli sme holandské more a tiež absolvovali prehliadku v typickej syrárni s prednáškou o výrobe syra. Po jej skončení  sme ochutnali najrôznejšie druhy syrov a niektoré sme si odniesli aj domov. Nasledoval Utrecht, kde sme si pozreli námestie s nádhernou katedrálou, malebné ulice s grachtami (pre neznalcov, je to kanál), pričom sme sa zastavili pri najväčšej univerzite Holandska.  Nemôžeme ju určite porovnávať s našou školou. Jediný viditeľný rozdiel  bol v tom, že im na streche pristálo  UFO (a to fakt, nekecám).

Posledný deň sme absolvovali prehliadku Amsterdamu, kde nám veľmi počasie neprialo, ale náladu nám to nepokazilo. Navštívili sme výrobňu diamantov, slávny „Red district“, videli sme múzeum Anny Frankovej a v malebných uličkách sme si užívali osobné voľno a psychicky sme sa pripravovali na dlhú cestu domov.

Chcela by som poďakovať našim ochotným pani profesorkám, že si nás zobrali na zodpovednosť  a pripravili nám peknú exkurziu. Veríme, že aj v budúcnosti budeme pokračovať v započatej tradícii a niečo pekné pre nás opäť pripravia.

Na záver by som chcela dodať, že Holandsko je krajina, ktorá láka turistov najmä kvôli zlegalizovaným mäkkým drogám.  Pevne dúfam, a verím, že nás naše pani profesorky do Holandska nevzali len kvôli tomu. JJJ    

Stanislava Sakalová, 3. G